Coraz większa ilość osób decyduje się na zakup jacuzzi. Ciepła woda i masaż bąbelkami powietrza zachęcają do jego częstego użytkowania. Trzeba jednak pamiętać, że warunki, które tworzą się w wannie SPA potęgują ryzyko wystąpienia niepożądanych zjawisk. Rozwój bakterii i wirusów, a także glonów i grzybów. Aby tego uniknąć należy odpowiednio dbać o higienę wanny. Zaleca się wykorzystywanie specjalnie stworzonych do tego środków chemicznych. W jacuzzi występuje dużo wyższa temperatura niż w zwykłym basenie, dlatego też zwykła chemia nie wystarczy.
W poniższym artykule pomożemy Ci w doborze najlepszych środków, a także powiemy jak dbać o jakość wody w domowej wannie ogrodowej.
UTRZYMANIE ODPOWIEDNIEGO PH-
Wartość pH wody w naszym basenie to inaczej wskaźnik stopnia kwasowości, lub zasadowości wody. Podczas częstego użytkowania jacuzzi pH szybko się podnosi. Jest to naturalny proces, jednakże warto pamiętać o utrzymanie pH na poziomie 7-7,4. Zbyt niski poziom wskaźnika jest szkodliwy zarówno dla użytkowników, jak i sprzętu. Może powodować podrażnienia skóry, a wanna spa jest narażona wtedy na korozję. Zbyt wysokie pH powoduję zmętnienie wody, powstawanie zanieczyszczeń i osadów.
DEZYNFEKCJA CHLOREM
Dezynfekcja ma za zadanie zniszczyć powstałe na skutek ciepła bakterię i grzyby. Najskuteczniejsza chemia do jacuzzi produkowana jest na bazie chloru. Jeśli jacuzzi jest bardzo często używane taki zabieg można przeprowadzać raz w miesiącu. W tym celu do wody dodaje się zwiększone dawki chloru. Zabieg ten stosuje się głównie przy nalaniu świeżej wody, oraz w przypadku zzielenienia i zmętnienia wody. Bezpośrednio po kuracji szokowej poziom chloru w wodzie będzie wynosił ok 3,0 mg/l. Dlatego należy pamiętać, że z urządzenia można korzystać dopiero kiedy jego wskaźnik będzie na poziomie do 1,0 mg. Spadek do takiego poziomu trwa zazwyczaj kilka godzin.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Czystość naszego jacuzzi nie kończy się jednak na stosowaniu samej chemii. Trzeba również pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra. Czynność tą wykonuje się średnio raz w tygodniu przepłukując filtr wodą. Jeżeli balia nie będzie użytkowana przez dłuższy czas to ją opróżnij. W zależności od ilości kąpieli wodę należy zmieniać 1-3 miesięcy. To pomoże w utrzymaniu odpowiednich parametrów cieczy. Przy każdej zmianie wody należy dokładnie umyć wannę.